MG Travel

KRAKÓW - ZOO i Ogród Doświadczeń

ZOO Kraków cieszy się niesłabnącą popularnością. Położone  jest na zachodnich obrzeżach miasta, na terenie przepięknego Lasu Wolskiego. Eksponuje około 260 gatunków, reprezentowanych przez niemal 1500 sztuk zwierząt. Ponad 120 gatunków to zwierzęta ginące i zagrożone wyginięciem. W ogrodzie rozmnaża się i odchowuje wiele cennych gatunków zwierząt. Należy do nich hipopotam karłowaty, tapir anta, koń Przewalskiego, antylopa addaks, pantera śnieżna, tygrys amurski, jaguar, fenek, małpy: gereza abisyńska, mandryl, mangaba czarna i tamaryna białoczuba.

 

Ogród Doświadczeń w Krakowie rozpoczął swoją działalność w czerwcu 2007. Na terenie 6 hektarów znajduje się blisko 60 urządzeń edukacyjnych z zakresu optyki, akustyki i mechaniki. Jest pierwszym sensorycznym parkiem edukacyjnym w Polsce. Idea przedsięwzięcia została przeniesiona na grunt krakowski z Norymbergi, gdzie taki park działał już od wielu lat. Każda z instalacji prezentuje wybrane zjawiska przyrody, można np. samemu wywoływać wir wodny i obserwować go do woli, albo samodzielnie rozszczepiać promienie słoneczne w pryzmacie, poczuć, jak drży powietrze w pobliżu gongu, nadać i odebrać wiadomość z użyciem telegrafu akustycznego, szeptać i być dobrze słyszanym na odległość 20 m, znaleźć się we wnętrzu kalejdoskopu i swoim ciałem tworzyć niezwykłe obraz i wykonać wiele innych eksperymentów. A przede wszystkim poprzez osobiste doświadczanie i przeżywanie zjawisk fizycznych, z udziałem własnych zmysłów, próbować rozumieć świat otaczających nas zjawisk.

 

 

Ramowy plan jednodniowej wycieczki:

- Wyjazd do Krakowa

- Pobyt na terenie ZOO około ok 2.5 godziny

- obiad jednodaniowy

- Pobyt na terenie ogrodu ok 1.5 godziny

- Powrót

 

CENA: 115 zł/osoba (przy grupie minimum 45 osób pełnopłatnych)

 

W cenie uwzględniono:

- przejazd autokarem,

- opiekun grupy na całej trasie wycieczki,

- bilety wstępu do ZOO

- przewodnik w ZOO

- pobyt na terenie ogrodu wraz z przewodnikiem. W programie 45min lekcja warsztatową - tematy

warsztatów do wyboru (opis poniżej)

- posiłek jednodaniowy (np. pierogi ruskie)

- ubezpieczenie NNW 10 000 zł,

- bezpłatny udział w wycieczce dla 1 opiekuna na 15 uczestników,

- podatek VAT

 

 

* W poszukiwaniu zaginionej szkatułki

Podczas lekcji uczniowie nauczą się orientacji w terenie na podstawie kompasu i mapy. Wykorzystując zdobyte umiejętności odnajdą szereg przygotowanych dla nich zadań, bazujących na urządzeniach w Ogrodzie Doświadczeń. Poprawne rozwiązania doprowadzą do ukrytej w Ogrodzie niespodzianki.

 

Trąbka kibica

Podczas zajęć uczniowie poznają fizyczne aspekty dźwięku. Chętni będą mogli zobrazować swoje umiejętności wokalne na ekranie oscyloskopu. Na wybranych instrumentach muzycznych, m.in. takich jak trąbka kibica, poznaną teorię zastosują w praktyce. Lekcja adresowana do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

 

Z promieniowaniem jądrowym na Ty

Uczestnikom lekcji zostanie przedstawiony obecny stan wiedzy na temat budowy materii. W ogrodowej scenerii, wyposażeni w licznik Geigera zmierzą naturalne promieniowanie materiałów, z którymi każdy ma kontakt, na co dzień. Lekcja adresowana do starszych klas gimnazjów i szkół średnich.

 

Wybuchowa lekcja ,czyli mierzymy prędkość dźwięku

Podczas zajęć uczniowie mierzą prędkość dźwięku w powietrzu. Po krótkim wstępie teoretycznym następuje pomiar odległości do przyszłego miejsca wybuchu. Po stosownym treningu związanym z uruchamianiem stoperów następuje właściwy wybuch. Z zebranych wyników zostaje obliczona prędkość dźwięku. Mierzący powinni posiadać własne stopery (np. w telefonie komórkowym). Ze względu na okres lęgowy ptaków lekcja odbywa się w drugiej połowie roku - wrzesień, październik. Lekcja adresowana do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

 

Piłki Einsteina

Przyśpieszenie grawitacyjne, energia kinetyczna, energia potencjalna, pęd, efekt Magnusa – to zagadnienia, które zaprezentujemy używając różnego rodzaju piłek. Wyjaśnimy tajemnicę strzału Roberta Carlosa na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej, w 1998 roku. Wystąpi również gość specjalny: piłka zmyłka. Lekcja adresowana do uczniów gimnazjów i szkół średnich.

 

Władca pierścieni

Zjawisko fali stojącej zostanie przybliżone na przykładzie instrumentów, które budzą skojarzenia raczej z sanitariatem niż muzyką. W drugiej części zajęć fale będą się objawiać nie tylko akustycznie, ale i wizualnie, jako mknące przez Ogród pierścienie. Lekcja adresowana do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

 

Bumerang i latające talerze

Próbując swoich sił w rzucie bumerangiem i plastikowym talerzem zwanym frisbee, poznamy fizyczne podstawy ich działania. Poruszymy takie zagadnienia jak opór powietrza, prawo Bernoulliego, siła nośna, ruch obrotowy, moment pędu. Lekcja adresowana do uczniów gimnazjów i szkół średnich.

 

Gumisiowy sok

Podczas 40 minutowych warsztatów w typowo kuchennych klimatach uczniowie, w wieku 5-8 lat, poznają pojęcie gęstości. Przygoda w odkrywaniu tego zjawiska zaczyna się od krótkiej pogadanki o maminych zupach, zabawie pełnej kolorowych płynów i miseczek a kończy na stworzeniu magicznego napoju.

 

Zabawy z ciśnieniem

Na zajęciach poruszamy zagadnienie ciśnienia statycznego w różnych odsłonach. Przekonamy się, jaka siła drzemie w powietrzu i jak wytrzymałe mogą być butelki. W programie również konkurs na najdalej wystrzeloną rakietę. Lekcja adresowana dla szkół podstawowych i gimnazjów.