MG Travel

Królewski Kraków

KRÓLEWSKI KRAKÓW

 

 

- Kraków - miasto przebogate w treści, będące jakby żywą lekcją – nie tylko historii, ale
i wielu innych przedmiotów. Rynek Główny w Krakowie jest najważniejsza przestrzenią publiczna tego miasta, miejsce o wyjątkowym znaczeniu historycznym, kulturowym i społecznym. Jego historia sięga XIII wieku. Na Rynku Głównym i w jego sąsiedztwie znajdują się ważne zabytki Krakowa: Kościół św. Wojciecha, Wieża ratuszowa, Sukiennice, Pomnik Adama Mickiewicza, Płyta upamiętniająca wejście Polski do Unii Europejskiej, Płyta upamiętniająca Insurekcję Kościuszkowską, Płyta upamiętniająca Hołd Pruski, Rzeźba Igora Mitoraja, Kościół Mariacki oraz szereg zabytkowych kamienic.

- Droga Królewska to najbardziej atrakcyjna i najczęściej uczęszczana trasa turystyczna w Krakowie. Nazwa via regia nawiązuje do czasów, gdy trakt ten przemierzały wspaniałe orszaki królewskie udające się na wzgórz wawelskie z okazji wielkich uroczystości. Trasa Królewska rozpoczyna się na Placu Matejki następnie wiedzie koło Barbakanu przez Bramę Floriańską ulicą Floriańską przez Rynek Główny, i ulicami: Grodzką oraz Kanoniczą na wzgórze Wawelskie. Przy "Drodze Królewskiej" zobaczymy nie tylko sztandarowe zabytki znane z katalogów i przewodników, ale wiele niezapomnianych malowniczych miejsc, ciekawych detali architektonicznych, które sami dla siebie odnajdziemy w starym Krakowie

 

Ramowy program wycieczki:

DZIEŃ I

-        wyjazd z Rzeszowa w godzinach porannych (6:00)

-        przyjazd do Krakowa, spotkanie z przewodnikiem miejskim

-        Wzgórze Wawelskie

-        Reprezentacyjne komnaty królewskie – [ok. 1 godz]

-        Skarbiec i Zbrojownia – [ok. 1 godz]

-        Po zwiedzeniu tych wystaw spotkanie z przewodnikiem miejskim na dziedzińcu zamkowym

-        Katedra wawelska wraz z Dzwonem Zygmunta i podziemiami katedralnymi  [ok. 1,5  godz]

-        Zejście ze wzgórza pod pomnik Smoka Wawelskiego, Bulwarami Wiślanymi do Ul. Kanoniczej, Dom Jana Długosza, Muzeum Archidiecezjalne, miejsce odnalezienia skarbu Wiślan z IX wieku, Plac św. Marii Magdaleny, Romański kościół św. Andrzeja, Barokowy kościół św. Piotra i Pawła, Ul. Grodzka, Dom Wita Stwosza, Dom Pode Lwie, Pl. Wszystkich Świętych, Dominikanie, Franciszkanie z polichromią i witrażami S. Wyspiańskiego, Pałac Biskupi i słynne Okno Papieskie, Plantami krakowskimi pod pomnik Mikołaja Kopernika, Collegium Minus, Ogrody profesorskie, Collegium Maius: najstarszy budynek UJ, Rynek Główny, Wieża Ratuszowa, Sukiennice, Pomnik A. Mickiewicza, Kościółek św. Wojciecha, Bazylika Mariacka  [ ok. 2,5 - 3 godz.]

-        Wystawa Podziemia Rynkowe – [ok. 1,5 godz.]

-        przejazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg

-        DZIEŃ II

-        śniadanie, realizacja programu:

-        Ogród Doświadczeń im. S. Lema – zwiedzanie ogrodu z przewodnikiem [ ok. - 3 godz.]

-        Muzeum Inżynierii Miejskiej – zwiedzanie muzeum z przewodnikiem  [ ok. - 1 godz. - możliwość rozszerzenia zwiedzania o warsztaty edukacyjne]

-        Kościół Na Skałce, Panteon Narodowy, czyli krypty pod kościołem, Muzeum motyli

-        Manufaktura cukierków Ciu Ciu [pokaz produkcji – możliwość rozszerzenia o warsztaty]

-        powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg

-        DZIEŃ III

-        śniadanie, wykwaterowanie, realizacja programu:

-        ZOO

-        Kopiec Kościuszki wraz z 5 wystawami

-        obiad

-        wyjazd w drogę powrotną,

-        powrót do Rzeszowa, zakończenie wycieczki.

 

CENA:           460  zł/os (przy grupie 40 osób pełnopłatnych)

                       

 

Świadczenia zawarte w cenie:

-        transport autokarem, opłaty drogowe i parkingi

-        zakwaterowanie w hotelu Junior Krakus *, w pokojach studio 2-3 osobowych (1 łazienka na 2 pokoje)

-        wyżywienie: 2 śniadania, 2 obiadokolacje, 1 obiad w 3 dniu

-        opiekun grupy na całej trasie wycieczki

-        przewodnicy na Wawelu, przewodnik miejski, przewodnik w Ogrodzie Doświadczeń i Muzeum Inżynierii Miejskiej)

-        ubezpieczenie NW 10000 zł

-        bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (Kraków: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Smocza Jama, Katedra, Dzwon Zygmunta, Bazylika Mariacka, Podziemia, Ogród Doświadczeń, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Panteon Narodowy, Muzeum Motyli, Manufaktura Cukierków Ciu Ciu, ZOO, Kopiec Kościuszki)

-        bezpłatny udział 1 opiekuna na każde 15 uczestników pełnopłatnych

-        podatek VAT

 

 

Uwaga: Program jest ramowy i kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Przedstawiona oferta jest jedynie propozycją i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Możliwość zamówienia dodatkowego obiadu w 2 dniu w cenie ok. 20 zł/os.

 

Możliwości rozbudowy programu:

-        Ogród Doświadczeń (opis propozycji warsztatów poniżej) – 4 zł/os

-        Muzeum Inżynierii Miejskiej (propozycji warsztatów poniżej) – 4 zł/os

-        manufaktura Ciu Ciu – pakiet rozszerzony: pokaz produkcji+degustacja ciepłego cukierka+warsztaty karmelarskie 18 zł/os

 

 

MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ W KRAKOWIE

WYSTAWY STAŁE w cenie biletu wstępu (polecane):
Wokół Koła

Wystawa o charakterze edukacyjnym, złożona z ok. 27 stanowisk obsługiwanych bezpośrednio przez zwiedzających według instrukcji i opisów.  Stanowiska, choć tematycznie dotyczą różnych dziedzin nauki i życia, wiąże wspólny kształt, jakim jest koło. Można więc samodzielnie podnieść 115 – kilogramowy silnik używając wielokrążków, pojeździć rowerem o kwadratowych kołach, zbudować basztę czy podnieść windę napędzaną kołem deptakowym.
Wystawa przeznaczona dla dzieci i młodzieży.

Z dziejów polskiej motoryzacji

Wystawa pozwala odbyć podróż w głąb historii polskiego przemysłu komunikacyjnego. Prezentowane tu samochody i motocykle to pojazdy produkowane w Polsce na licencjach zagranicznych bądź stanowiące rodzime projekty. Warszawy, syreny, fiaty z różnych lat produkcji świadczą o zmianach, jakie na przestrzeni lat zachodziły w polskiej motoryzacji.

LEKCJE MUZEALNE DLA DZIECI W WIEKU 10 - 12 LAT (opcja dodatkowo płatna) - propozycje

Dlaczego samolot lata?
Lekcja ma charakter pokazu połączonego z warsztatami. Podczas warsztatów wykonane będą eksperymenty z profilem skrzydła samolotowego po to, aby sprawdzić, jak uzyskuje się siłę nośną. W drugiej części warsztatów dowiemy się, dlaczego huragany zrywają dachy domów, a drzewa wyrywane są z korzeniami i co to ma wspólnego ze zmianą ciśnienia powietrza.
Czas trwania 45 min.
 
Rodzina maszyn prostych
Lekcja ma charakter pokazu połączonego z warsztatami. Podczas zajęć uczestnicy spośród zgromadzonych przedmiotów wybierają te, które ułatwiają im wykonanie określonej czynności. Wspólnie przeprowadzone eksperymenty obrazują zastosowanie tzw. maszyn prostych w życiu codziennym. Pobudzi to w uczestnikach chęć do samodzielnego wyjaśniania: jak działają urządzenia techniczne powszechnie wykorzystywane przez człowieka.
Czas  trwania  45 min.

Czarne czy czerwone pomidory?
Lekcja ma charakter warsztatu. Jak widzi nasze oko? Czy wszyscy widzimy tak samo? Na warsztatach zobaczymy, w jaki sposób kolorowe światło zmienia wygląd przedmiotów. Dowiemy się również jak powstaje cień i czy zawsze jest czarny.
Czas trwania 45 min.

Od ogniska do świetlówki
Lekcja ma charakter warsztatu. Na warsztatach, oglądając prezentację dowiemy się, jak nasze prababcie oświetlały mieszkanie. Następnie uczniowie pracując w grupach zbudują obwody elektryczne. Kolejno do obwodu zostaną podłączone różne rodzaje żarówek. Za pomocą folii ciekłokrystalicznej, czułej na temperaturę, dowiemy się, która żarówka jest energooszczędna.
Czas trwania 45  min.
 
Magia w kuchni
Na warsztatach przeprowadzimy doświadczenia z różnymi produktami, jakie możemy znaleźć w kuchni. Dowiemy się jak zmieścić jajko w butelce z wąską szyjką. Sprawdzimy jaki kolor ma sok z czerwonej kapusty i co lubią drożdże. Na zakończenie zajęć zrobimy niegroźny wulkan, korzystając z domowych zapasów.
Czas trwania 45  min.

Co to jest DNA?
To w genach za pomocą DNA zapisane jest, jaki każdy z nas ma kolor oczu, jakiego będzie wzrostu, czy będzie miał zdolności matematyczne i wiele innych cech. Na zajęciach uczestnicy samodzielnie wykonają preparat, z którego wg przepisu wyizolują cząsteczki kwasu dezoksyrybonukleinowego zwanego w skrócie DNA.
Czas trwania 45 min.

Czerpiemy papier
Zajęcia mają charakter warsztatów połączonych z pogadanką. W trakcie zajęć uczniowie samodzielnie czerpią
papier. Zaznajamiają się z różnymi technikami pisania – m.in. piszą przy pomocy gęsiego pióra, chińskiego pióra bambusowego oraz stalówką w obsadce. Poznają ewolucję nośników pisma na przestrzeni wieków.
Czas trwania 45 min.

Szczypta optyki - od lupy do rzutnika
Na warsztatach przeprowadzimy doświadczenia z lupą, dowiemy się jak powstaje obraz w ludzkim oku, zapoznamy się z budową rzutnika slajdów, a slajdy wykonamy sami z przygotowanych wcześniej materiałów.
Czas trwania 45 min.

Bańki mydlane - napięcie powierzchniowe w akcji
Zajęcia prowadzone w sezonie od kwietnia do października. Podczas zajęć uczestnicy poznają zjawisko napięcia powierzchniowego wody, zastosowania wynikające z jego zmiany (środki czyszczące), zjawisko włoskowatości. W końcowej części zajęć uczestnicy wykonują gigantyczne bańki mydlane.
Czas trwania: 45 min.

Wynalazki natury
Człowiek obserwuje przyrodę, dzięki temu lepiej rozumie otaczający świat. Można wiele nauczyć się od natury, a nawet znaleźć zastosowanie w wynalazkach, których używamy na co dzień. Na zajęciach poznamy niektóre zdobycze przyrody, które stosujemy w naszym życiu codziennym.
Czas trwania: 45 min.

 

OGRÓD DOŚWIADCZEŃ – PROPOZYCJE WARSZTATÓW:

* W poszukiwaniu zaginionej szkatułki – SZCZEGÓLNIE POLECANE

Podczas lekcji uczniowie nauczą się orientacji w terenie na podstawie kompasu i mapy. Wykorzystując zdobyte umiejętności odnajdą szereg przygotowanych dla nich zadań, bazujących na urządzeniach w Ogrodzie Doświadczeń. Poprawne rozwiązania doprowadzą do ukrytej w Ogrodzie niespodzianki.

Trąbka kibica

Podczas zajęć uczniowie poznają fizyczne aspekty dźwięku. Chętni będą mogli zobrazować swoje umiejętności wokalne na ekranie oscyloskopu. Na wybranych instrumentach muzycznych, m.in. takich jak trąbka kibica, poznaną teorię zastosują w praktyce. Lekcja adresowana do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Z promieniowaniem jądrowym na Ty

Uczestnikom lekcji zostanie przedstawiony obecny stan wiedzy na temat budowy materii. W ogrodowej scenerii, wyposażeni w licznik Geigera zmierzą naturalne promieniowanie materiałów, z którymi każdy ma kontakt, na co dzień. Lekcja adresowana do starszych klas gimnazjów i szkół średnich.

Wybuchowa lekcja ,czyli mierzymy prędkość dźwięku

Podczas zajęć uczniowie mierzą prędkość dźwięku w powietrzu. Po krótkim wstępie teoretycznym następuje pomiar odległości do przyszłego miejsca wybuchu. Po stosownym treningu związanym z uruchamianiem stoperów następuje właściwy wybuch. Z zebranych wyników zostaje obliczona prędkość dźwięku. Mierzący powinni posiadać własne stopery (np. w telefonie komórkowym). Ze względu na okres lęgowy ptaków lekcja odbywa się w drugiej połowie roku - wrzesień, październik. Lekcja adresowana do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Piłki Einsteina

Przyśpieszenie grawitacyjne, energia kinetyczna, energia potencjalna, pęd, efekt Magnusa – to zagadnienia, które zaprezentujemy używając różnego rodzaju piłek. Wyjaśnimy tajemnicę strzału Roberta Carlosa na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej, w 1998 roku. Wystąpi również gość specjalny: piłka zmyłka. Lekcja adresowana do uczniów gimnazjów i szkół średnich.

Władca pierścieni

Zjawisko fali stojącej zostanie przybliżone na przykładzie instrumentów, które budzą skojarzenia raczej z sanitariatem niż muzyką. W drugiej części zajęć fale będą się objawiać nie tylko akustycznie, ale i wizualnie, jako mknące przez Ogród pierścienie. Lekcja adresowana do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Bumerang i latające talerze

Próbując swoich sił w rzucie bumerangiem i plastikowym talerzem zwanym frisbee, poznamy fizyczne podstawy ich działania. Poruszymy takie zagadnienia jak opór powietrza, prawo Bernoulliego, siła nośna, ruch obrotowy, moment pędu. Lekcja adresowana do uczniów gimnazjów i szkół średnich.

Gumisiowy sok

Podczas 40 minutowych warsztatów w typowo kuchennych klimatach uczniowie, w wieku 5-8 lat, poznają pojęcie gęstości. Przygoda w odkrywaniu tego zjawiska zaczyna się od krótkiej pogadanki o maminych zupach, zabawie pełnej kolorowych płynów i miseczek a kończy na stworzeniu magicznego napoju.

Zabawy z ciśnieniem

Na zajęciach poruszamy zagadnienie ciśnienia statycznego w różnych odsłonach. Przekonamy się, jaka siła drzemie w powietrzu i jak wytrzymałe mogą być butelki. W programie również konkurs na najdalej wystrzeloną rakietę. Lekcja adresowana dla szkół podstawowych i gimnazjów.

 

CENIIK BILETÓW WSTĘPU - KRAKÓW

-        Reprezentacyjne komnaty królewskie: bilet norm. – 18 zł / ulg – 11 zł

-        Skarbiec i Zbrojownia: bilet norm. – 18 zł / ulg – 11 zł

-        Do kosztów zwiedzania komnat, skarbca i zbrojowni należy doliczyć:

* Koszt rezerwacji: grupa 10-30 osób = 38 zł

* Koszt usługi przewodnickiej dla 1 grupy za dwie wystawy (komnaty + skarbiec i zbrojownia) = 90 zł

-        Katedra wawelska wraz z Dzwonem Zygmunta i podziemiami katedralnymi: bilet norm. – 11 zł / ulg – 6 zł

-        Bazylika Mariacka: bilet norm. – 10 zł / ulg. – 5 zł (opiekunowie zwykle nie płacą)

-        Wystawa Podziemia Rynkowe: bilet grupowy szkolny – 10 zł [grupa max. 30 osób / dla większej ilości konieczność podziału na 2 grupy mniejsze. Koszt usługi przewodnika – 90 zł/grupa 30 os]

-        Ogród Doświadczeń im. S. Lema i Muzeum Inżynierii Miejskiej - bilet łączony do Ogrodu Doświadczeń i Muz. Inżynierii Miejskiej: 10 zł bilet ulg.

-        Przewodnik po Ogrodzie: 25 zł/grupa max 25 os.

-        Przewodnik po Muz. Inżynierii Miejskiej: 25 zł/grupa 25 osób

-        Panteon Narodowy, czyli krypty pod kościołem: bilet ulg. 2 zł / norm. – 2,5 zł

-        Muzeum motyli: bilet norm. – 10 zł / ulg. – 7 zł

-        Manufaktura cukierków Ciu Ciu:

Pakiet podstawowy: pokaz produkcji + 60g cukierków = 6 zł

Pakiet rozszerzony: pokaz produkcji + degustacja ciepłego cukierka + warsztaty karmelarskie = 18 zł

-        Muzeum motyli: bilet norm. – 10 zł / ulg. – 7 zł

-        ZOO: bilet norm. – 18 zł / ulg. – 10 zł

-        Kopiec Kościuszki wraz z 5 wystawami: bilet norm. – 12 zł / ulg. – 10 zł [jeden bilet obowiązuje na szczyt kopca i 5 wystaw, które na terenie kopca są zorganizowane]